První trénink
Cvičíme během školního roku – tréninky pro dospělé a mládež každý čtvrtek od 20:00 do 21:30 hodin, pro děti od 6 let každé druhé pondělí od 17:00 do 18:00 hodin (začali jsme 2. září 2024). Scházíme se na chodbě před tělocvičnou několik minut před začátkem tréninku. Můžete se přijít jen podívat, ale lepší je hned si cvičení vyzkoušet. Budou vám stačit dlouhé tepláky a tričko s dlouhým rukávem. Platby za cvičení se řeší členstvím v TJ Sokol Plzeň – Nová Hospoda a úhradou ročních členských příspěvků, přihlášky pro nové členy máme k dispozici.
Na tatami cvičíme bosí, pro pohyb mimo tatami doporučujeme přezůvky či ponožky. Máme k dispozici několik dřevěných zbraní a pásků „obi“ k zapůjčení na cvičení. V šatně je k dispozici toaleta a sprcha s teplou vodou.
Kde se cvičí
Cvičíme v tělocvičně, v japonské terminologii dojo („dódžó). Aikido cvičíme na tatami, zde konkrétně na „puzzle“ tatami vyrobeném z umělohmotného materiálu. Aikido Toho Iai cvičíme i bez tatami, tedy přímo na parketách tělocvičny, a v letním období na zahradě Sokola.
Co mít na sobě
Ideální je bílé kimono (gi), které lze v Plzni pořídit např. v Decathlonu, Profighter-Hayashi či jiných sportovních obchodech. Pokročilejší mají navíc široké nohavice hakama, podle kterých na první pohled rozeznáte aikidistu od karatisty či judisty. Pro případné cvičení na parketách jsou vhodné ponožky, tabi či jiné přezůvky na které jste zvyklí.
Dodržujeme zásady japonského slušného chování
- ukloňte se ve stoje při vstupu i odchodu z dojo (ukláníme se směrem k čelu dojo)
- před tréninkem se převlečte, odložte hodinky, řetízky, náramky, náušnice, zvýkačky, aby během cvičení nedošlo ke zranění
- dbejte na to, aby váš cvičební úbor, ruce a nohy byly čisté
- na začátku tréninku se ukloňte v sedě směrem k místu, kde se nachází kamiza (obrázek zakladatel O´Senseie, kaligrafie Aikido…) a společně s ostatními vyslovte onegai shimasu („onegai šimas“)
- v případě, že přijdete na trénink pozdě, vyčkejte v sedě na kraji tatami, dokud vás učitel nepozve dál (kvůli bezpečnosti cvičení je důležité, aby učitel měl přehled o všech v dojo)
- během výkladu učitele seďte v seiza nebo v sedu se skříženýma nohama a rovnými zády, nesedejte si zády ke kamiza, nemluvte
- před začátkem cvičení ve dvojicích se ukloňte svému partnerovi, při cvičení respektujte svého partnera, stejně tak on bude respektovat vás, mluvení omezte na věci související s cvičením
- pokud máte dotazy stran cvičení vyhledejte učitele, ukloňte se a požádejte jej o vysvětlení, po vysvětlení poděkujte opět úklonou
- na konci tréninku se ukloňte v sedě směrem ke kamiza a společně s ostatními vyslovte poděkování domo arigato gozaimashita („dómo arigató gozajmašta“)
- tyto zásady platí obecně ve všech Aikido dojo na světě a dodržují se i na seminářích
S čím se cvičí
Aikdo cvičíme holýma rukama a používáme i zbraně: bokken (dřevěný meč), jo (dřevěná tyč „džo“ dlouhá cca 128 cm) a tanto (dřevěný nůž), pořídit je lze např. u Profighter-Hayashi. Několik dřevěných zbraní máme v dojo k zapůjčení. Při cvičení Aikido Toho Iai cvičíme s japonským mečem, pokud začínáte, bude vám zcela stačit dřevěný meč bokken.
Terminologie
Při cvičení používáme japonskou terminologii, to je výhodné v tom, že názvy technik a hlavní pojmy jsou stejné v Japonsku, u nás i v dalších zemích světa. Samozřejmě je ale každý národ píše různě (znaky v Japonsku), v ČR se můžete setkat jak s názvy převzatými z anglického přepisu, tak s českými fonetickými přepisy z japonštiny. Například:
= DOJO = DÓDŽÓ